Rozstępy

Rozstępy – poznaj przyczyny i odkryj skuteczne metody leczenia

Zmiany na skórze w formie prążków i smug, podobne do blizn, to w istocie nic innego, jak rozstępy. To jedne z najczęstszych, łagodnych zmian skórnych. Problem ten może dotyczyć 50-90% społeczeństwa, przy czym, aż dwukrotnie częściej zmagają się z nim kobiety. Rozstępy często pojawiają się na pośladkach, udach, brzuchu czy też piersiach. Zazwyczaj zmiany te wynikają z szybkiego przyrostu masy ciała, jak i przerostu mięśni. Powszechnym problemem są też rozstępy w ciąży, które dotyczą aż 90% kobiet. Co zrobić, aby wygrać w walce z tym dokuczliwym problemem? Czy można się przed nim uchronić? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czym są rozstępy, jak wyglądają świeże rozstępy, a zwłaszcza – jak pozbyć się rozstępów.

ROZSTĘPY – CO TO TAKIEGO?

Rozstępy określane są jako trwałe zmiany skórne. Są to równoległe pasma pomarszczonej skóry, które wyglądem przypominają bliznę. Wynikają one z zaburzenia struktury włókien kolagenowych, które budują tkankę łączną skóry właściwej. Najczęściej stwierdza się rozstępy na udach czy brzuchu, a także rozstępy na pośladkach. Problem ten jest szczególnie dotkliwy wśród kobiet w ciąży i po porodzie – w tym czasie mogą pojawić się również rozstępy na piersiach. Jak wyglądają świeże rozstępy? Początkowo pojawiają się zapalne smugi – niedojrzałe, czerwone rozstępy. W fazie zapalnej skóra staje się cieńsza i delikatnie pomarszczona. Czerwone rozstępy ostatecznie przekształcają się w zanikowe, przewlekłe zmiany skórne (tzw. białe rozstępy). 

SKĄD SIĘ BIORĄ ROZSTĘPY?

Powstawanie rozstępów uzależnione jest od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma tu mechaniczne rozciąganie skóry, a tym samym włókien kolagenowych i elastynowych. Najczęściej jest to spowodowane przyrostem masy ciała czy masy mięśniowej.

W związku z tym rozstępy dotyczą nie tylko osób otyłych, ale i również nastolatków (szczególnie w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu). Rozstępy w ciąży są wyzwaniem dla aż 90% przyszłych mam, pojawiając się zwykle między 6. a 7. miesiącem ciąży. Wbrew pozorom mogą borykać się z nimi również osoby uprawiające aktywność fizyczną, a zwłaszcza kulturystykę (stąd też mamy np. rozstępy po siłowni). W tym przypadku jest to spowodowane znacznym przyrostem masy mięśniowej.

Rozstępy to jednak nie tylko kwestia nadmiernego rozciągnięcia skóry. Jakie zatem mogą być inne przyczyny rozstępów? To przede wszystkim predyspozycje genetyczne, część leków (np. glikokortykosteroidy), jak i niektóre choroby. Zaburzenia, takie jak nadczynność tarczycy czy choroba Cushinga, wpływają na zwiększenie poziomu kortyzolu, co sprzyja powstawaniu rozstępów. Stosowanie sterydów, przewlekłe choroby wątroby czy anoreksja również wpływają na podwyższone ryzyko.

WSKAZÓWKI, CZYLI JAK POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW  

Jeżeli zastanawiasz się, jak zlikwidować rozstępy, pamiętaj, że zapobieganie jest łatwiejszą i bardziej efektywną strategią. Z reguły leczenie rozstępów w początkowej fazie jest znacznie prostsze niż usuwanie rozstępów dojrzałych, które są już trwałymi zmianami (są to białe rozstępy).

Jak zatem zlikwidować rozstępy? Ich leczenie ma na celu ograniczenie widoczności, a także poprawę kondycji skóry. Efektywność takich działań zależy od stopnia zaawansowania zmian. Usuwanie rozstępów najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, a zwłaszcza w początkowej fazie, kiedy pęknięcia są jeszcze czerwone. Na tym etapie zastosowanie preparatów i zabiegów na rozstępy jest najskuteczniejsze i pozwala na stymulowanie fibroblastów do wytwarzania nowych włókien kolagenowych.

Jak zatem pozbyć się rozstępów? Przede wszystkim działaj holistycznie i zadbaj o systematyczność. Sięgnij po specjalistyczne kosmetyki na rozstępy, które wspierają regenerację i ujędrnienie skóry. Zwróć uwagę, aby były to preparaty nawilżające, w których nie zabraknie składników, takich jak witamina E i C, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, przywrotnika pospolitego, dziurawca zwyczajnego czy skrzypu polnego; masło shea, oleje z nasion soi czy wiesiołka, a także alantoina.

Składniki te wspomagają leczenie rozstępów poprzez działanie uelastyczniające i regenerujące. Aby były one mniej widoczne, postaw też na zabiegi złuszczające, w tym mikrodermabrazję oraz peelingi na rozstępy kwasem glikolowym czy retinoidami. Innym sposobem na usuwanie rozstępów może być również odpowiednio dobrana terapia poprawiająca zdolność skóry właściwej do regeneracji. Są to profesjonalne 
zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa, laseroterapia czy radiofrekwencja.

ROZSTĘPY – PROFILAKTYKA KLUCZEM DO SUKCESU  

Prewencja w tym przypadku odgrywa kluczową rolę – znacznie łatwiej jest zapobiec, jak usunąć rozstępy. Tak naprawdę, im wcześniej podejmiesz odpowiednie działania, tym lepsze zyskasz rezultaty. Pamiętaj jednak, że nie zawsze uchronisz się przed rozstępami, np. w okresie ciąży. W tym czasie skóra wokół brzucha, piersi, ud czy bioder stopniowo rozszerza się, co u większości kobiet skutkuje pojawieniem się charakterystycznych pasków. Co więcej, hormony u przyszłych mam prowadzą do zmiękczenia włókien kolagenowych, co tylko bardziej uwidacznia rozstępy.

Jak w takim razie powinna wyglądać profilaktyka rozstępów? Po pierwsze, zadbaj o prawidłową masę ciała, aby uniknąć jej gwałtownych wahań. Zwróć też uwagę na swoją codzienną dietę, w której nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości składników odżywczych (w tym zwłaszcza białka, krzemu czy witaminy E, A, C czy PP). Dodatkowym wsparciem skóry od środka może okazać się systematyczna suplementacja kolagenu. Białko to wpływa pozytywnie na nawilżenie, gładkość i jędrność skóry, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia rozstępów. Niestety, upływający czas działa na niekorzyść i wraz z wiekiem Twój organizm wytwarza go coraz mniej, co sprzyja utracie elastyczności i jędrności skóry.

Z pomocą przychodzi Vital Proteins z najwyższą ilością kolagenu w zalecanej dziennej porcji na polskim rynku. To 100% hydrolizowany kolagen w wygodnej formie proszku, pozbawiony smaku, zapachu i żadnych dodatków. W ofercie znajdziesz dwa warianty produktu, aby dostosować suplementację do swoich preferencji: kolagen wołowy (Collagen Peptides) oraz kolagen rybi (Marine Collagen). Wystarczy, że dodasz odpowiednią ilość proszku do ulubionej potrawy czy napoju, by dodatkowo zaopiekować się swoją skórą od środka.

Jak możesz jeszcze zapobiec powstawaniu nowych rozstępów? Przede wszystkim postaw też na regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną . Dobrym uzupełnieniem działań profilaktycznych będzie odpowiednia pielęgnacja skóry zmniejszająca ryzyko pojawienia się rozstępów. Zadbaj o stosowanie kosmetyków nawilżających, ujędrniających i złuszczających razem z masażem skóry, aby dodatkowo poprawić jej krążenie. Nie zapomnij również o stałym monitorowaniu swojej gospodarki hormonalnej, systematycznie badając poziom hormonów.

Najczęściej zadawane pytania

Czym są rozstępy?

Rozstępy to, mówiąc krótko, linie na skórze, które wyglądem przypominają blizny. Najczęściej dotyczą kobiet w ciąży, osób otyłych, a także kulturystów, jak i nastolatków.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągania się skóry, spowodowanego wzrostem, przybieraniem na wadze, ciążą, bądź innymi czynnikami wpływającymi na elastyczność skóry. Mogą być one również powiązane z czynnikami genetycznymi, niektórymi chorobami czy lekami.

Jakie są najczęstsze miejsca pojawiania się rozstępów?

Rozstępy pojawiają się zazwyczaj na brzuchu, udach, pośladkach czy piersiach.

Jak można usunąć rozstępy?

Różne metody mogą pomóc w redukowaniu rozstępów, takie jak zabiegi laserowe, mezoterapia mikroigłowa, peelingi, stosowanie specjalistycznych kremów na rozstępy czy laser frakcyjny CO2.

Czy istnieją domowe sposoby na rozstępy?

Tak, możesz również skorzystać z domowych sposobów na redukcję istniejących rozstępów poprzez m.in. stosowanie olejków eterycznych, masaż skóry czy wykorzystanie maseczek i peelingów domowej roboty.

Czy da się zlikwidować rozstępy na stałe?

Choć trudno całkowicie pozbyć się istniejących rozstępów, dostępne są skuteczne metody, które mogą zmniejszyć ich widoczność i poprawić kondycję skóry.

Jakie są możliwe zabiegi na rozstępy?

Zabiegi mające na celu zmniejszenie widoczności rozstępów mogą obejmować laseroterapię, mezoterapię, peelingi chemiczne, a także mikrodermabrazję, w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu skóry.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

Piśmiennictwo:

1.    M. Jastrzębska-Więsek i in. Współczesne możliwości terapii rozstępów. Farmakologia Kliniczna 2018; 74(7): 417-426.
2.    Wollina U., Goldman A. Management of stretch marks (with a focus on striae rubrae). J Cutan Aesthet Surg. 2017; 10(3): 124-129. 
3.    Faruga-Lewicka W. Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych. Aesth Cosmetol Med. 2021; 10(2): 65-68.
4.    Ud-Din S., McGeorge D., Bayat A. Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016; 30(2): 211-222.
5.    Reilly D. M, Lozano J. Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty. Plast Aesthet Res 2021; 8(2).
6.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.