Pielęgnacja skóry

Codzienna pielęgnacja skóry, czyli jak zadbać o jej prawidłową kondycję

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na działanie wielu czynników. Promienie słoneczne, zanieczyszczenia, nieprawidłowo skomponowana dieta, a nawet stres mogą negatywnie oddziaływać na kondycję skóry. 

Co więcej, prawidłowa pielęgnacja skóry zmienia się wraz z porą roku. Latem, kiedy więcej czasu spędzasz na świeżym powietrzu, skóra narażona jest na oddziaływanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych czy morskiej wody. 

Z pewnością znasz to uczucie - odwodniona skóra daje duży dyskomfort, objawiając się pieczeniem czy uczuciem ściągnięcia. Z kolei w zimowych miesiącach musi sprostać wyzwaniom związanym z ciągłymi zmianami temperatury i suchym powietrzem w pomieszczeniach. Skutkuje to utratą blasku, elastyczności i odpowiedniego poziomu nawilżenia. 

Skóra dojrzała, podobnie jak skóra normalna czy skóra trądzikowa, wymaga właściwej troski opartej na świadomej pielęgnacji. Z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja skóry, która może wspomóc jej wygląd i kondycję. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry - nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.

KREM Z FILTREM, CZYLI JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM 

Niezależnie od pory roku, krem z filtrem powinien być Twoim najlepszym przyjacielem. Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy, bez względu na to, czy jest to skóra tłusta czy skóra naczynkowa, to przede wszystkim ochrona skóry przed słońcem. Również pielęgnacja skóry głowy, szczególnie w letnie, słoneczne dni, powinna skupiać się na zabezpieczeniu jej przed negatywnymi efektami ekspozycji na słońce.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ KREM Z FILTREM PRZEZ CAŁY ROK?

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV to kluczowy element pielęgnacji skóry twarzy - nie tylko w lecie, kiedy większość czasu spędzasz na zewnątrz. To także zabezpieczenie naszej skóry podczas podróży samochodem, pracy z domu czy spacerowania z psem w deszczowy dzień. Niestety, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry. Uszkodzenia słoneczne skóry mogą mieć również wpływ na występowanie przebarwień czy jej zwiotczenie. Ochrona skóry przed promieniowaniem UV to istotna kwestia codziennej pielęgnacji skóry, o którą warto dbać przez cały rok.

JAK STOSOWAĆ KREM Z FILTREM W PIELĘGNACJI TWARZY?

Jak chronić skórę przed słońcem? Każdego dnia stosuj krem do twarzy z filtrem SPF 30 lub wyższym. Bez względu na to, z jakimi problemami zmaga się Twoja skóra, z pewnością potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. Zarówno skóra trądzikowa, skóra normalna, jak i skóra dojrzała wymagają właściwej ochrony przed słońcem. Pamiętaj, aby nakładać odpowiednią ilość produktu i aplikować go ponownie w ciągu dnia - najlepiej co 2-3 godziny (szczególnie latem). Im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona skóry, dlatego kremy z wyższym SPF są zalecane szczególnie w przypadku długotrwałego narażenia skóry na działanie słońca. Cera wrażliwa również może potrzebować wysokiej ochrony. Pamiętaj jednak, że kremy z filtrem nie zapewniają pełnej ochrony skóry przed promieniowaniem UVA, dlatego warto również sprawdzić, czy produkt ma szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej.

PIELĘGNACJA SKÓRY Z DODATKIEM ANTYOKSYDANTÓW 

Każdego dnia komórki naskórka wystawione są na działanie wielu zanieczyszczeń. Niestety, związki te, często wpływają negatywnie na stan skóry - oddziałują niekorzystnie na barierę skórną, pogłębiają oznaki starzenia, trądzik czy nawet choroby zapalne, takie jak egzema. Warto pamiętać, że skóra wrażliwa może w większym stopniu reagować na działanie czynników zewnętrznych, takich jak smog. 

W związku z tym, codzienna pielęgnacja skóry twarzy powinna również zakładać zastosowanie serum lub kremu z antyoksydantami takimi, jak witamina E czy C (zwłaszcza w porannej pielęgnacji twarzy). Dzięki temu zapewnisz swojej skórze dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Warto też wspomnieć, że witamina C bierze udział w prawidłowej produkcji kolagenu. Z kolei przesuszona i odwodniona skóra potrzebuje również odpowiedniego nawilżenia (warto pamiętać jednak, że skóra sucha a odwodniona to nie to samo). Witamina A w kremie może okazać się bardzo pomocna. Wieczorna pielęgnacja skóry z retinolem wspiera zachowanie prawidłowych parametrów skóry, wpływając pozytywnie na jej stopień nawilżenia. Co więcej, pomaga w zachowaniu młodzieńczego wyglądu i poprawia koloryt skóry. 

PEELING W PIELĘGNACJI TWARZY – USUWANIE MARTWEGO NASKÓRKA

Pamiętaj, że zarówno poranna rutyna, jak i wieczorna pielęgnacja skóry z zastosowaniem antyoksydantów, to istotne elementy troski o naszą cerę. Nie mniej ważne jest usuwanie martwego naskórka poprzez zastosowanie odpowiednich peelingów. Martwy naskórek jest warstwą skóry, która naturalnie się złuszcza, pozbywając się martwych komórek i odświeżając naszą skórę. Złuszczający się naskórek może powodować problemy z wyglądem skóry, takie jak matowość, nierówny koloryt czy zatkane pory. Dlatego regularne oczyszczanie tej warstwy jest ważne dla utrzymania pięknej skóry. 

ZMIANA PORY ROKU TO TEŻ ZMIANA SPOSOBÓW PIELĘGNACJI SKÓRY

PIELĘGNACJA SKÓRY LATEM – NAWILŻANIE I REGENERACJA

Letnia pielęgnacja skóry zakłada przede wszystkim intensywne nawilżanie i regenerację. Częste przebywanie na słońcu czy narażenie na morską wodę, sprzyja podrażnieniom i utracie wody. W efekcie skóra staje się odwodniona i podrażniona, brakuje jej miękkości i elastyczności, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. 

Warto jednak pamiętać, że skóra sucha a odwodniona to dwa różne pojęcia. Odwodnienie może dotyczyć każdego typu cery - zarówno skóra mieszana, jak i skóra tłusta czy bardzo sucha skóra po 50. roku życia, mogą doświadczyć odwodnienia. Przesuszona i odwodniona skóra twarzy jest również częstym problemem po zimie, dlatego pielęgnacja skóry w tym czasie powinna obejmować jej intensywne nawilżanie - rano i wieczorem. 

Jak dbać o skórę spragnioną długotrwałego nawilżenia? Wybierz nawilżające balsamy do ciała i kremy do twarzy, które pomogą Ci w zachowaniu właściwej hydratacji naskórka. Pamiętaj również o regeneracji skóry muśniętej słońcem. Postaw na kosmetyki łagodzące podrażnienia o lekkiej konsystencji - dobrze sprawdzi się d-pantenol, alantoina czy żel z aloesu.

SCHEMAT PIELĘGNACJI PO ZIMIE – WIOSENNE OCZYSZCZANIE I ZŁUSZCZANIE

W okresie wiosennym, oprócz intensywnego nawilżenia skóry twarzy i regeneracji, kluczowe jest też dokładne oczyszczanie i delikatne złuszczanie naskórka. Usuwając martwy naskórek Twoja skóra odzyska gładkość i blask. Dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które łagodnie i bez podrażnień pomogą Ci oczyścić skórę. Stosuj je regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Usuwanie martwego naskórka to bardzo ważny element pielęgnacyjnej rutyny. Możesz też rozważyć peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów w gabinecie kosmetycznym. 

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ GŁOWY?

Złuszczanie naskórka i oczyszczanie to także pielęgnacja skóry głowy. Z pewnością pomoże Ci w tym systematyczne stosowanie peelingu trychologicznego do skóry głowy oraz oczyszczającego szamponu - w obu przypadkach najlepiej raz w tygodniu. Dzięki temu, delikatnie oczyścisz skórę głowy i usuniesz martwy naskórek. Złuszczając zrogowaciałe komórki naskórka poprawisz również kondycję swoich włosów. 

PIELĘGNACJA SKÓRY OD ŚRODKA – WŁASCIWA DIETA I ODPOWIEDNIA SUPLEMENTACJA

Piękno zaczyna się od wewnątrz, dlatego warto postawić na kompleksową pielęgnację skóry - nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. To właśnie prawidłowo skomponowana dieta, obfitująca w cenne składniki odżywcze wspiera kondycję skóry, promując jej naturalne piękno. 

Czy wiesz, jak dbać o skórę od środka? Zwróć uwagę na to, aby nie zabrakło w niej różnokolorowych warzyw i owoców, które powinny stanowić podstawę diety dla urody - są bogate w cenne witaminy i składniki mineralne. Zadbaj też o spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, tłustych ryb morskich, chudego mięsa czy tłuszczów roślinnych. Pamiętaj również, że istotne znaczenie ma właściwe nawodnienie organizmu, które wspiera zachowanie nawilżonej skóry od wewnątrz.

SKŁADNIKI DIETY W ŚWIADOMEJ PIELĘGNACJI CERY 

Jak zatem powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry od środka? Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne dla zdrowia skóry? Niedobór żelaza może objawiać się przesuszeniem skóry, więc warto pamiętać o jego odpowiednim spożyciu. Składnik ten występuje szczególnie w produktach, takich jak podroby, jaja czy mięso. W Twojej codziennej diecie nie może zabraknąć również witaminy C – antyoksydantu, który oprócz udział w biosyntezie kolagenu, oddziałuje także na wchłanianie żelaza w organizmie. Produkty obfitujące w tę witaminę, to zwłaszcza owoce i warzywa, w tym czarne porzeczki, truskawki, owoce kiwi, natka pietruszki, czerwona papryka czy warzywa kapustne. 

Witamina A, która również wykazuje właściwości przeciwutleniające, zapewnia właściwy stan naskórka. Prowitaminę A, zwłaszcza β-karoten, znajdziesz w owocach (np. brzoskwinie czy morele) oraz warzywach (np. brokuły, marchew, szpinak czy natka pietruszki). Kwasy tłuszczowe omega-3 także mają wpływ na kondycję naszej skóry. Ich dobrym źródłem są tłuste ryby morskie.  

SUPLEMENTACJA KOLAGENU W TROSCE O WYGLĄD SKÓRY

Zbilansowaną dietę warto dodatkowo uzupełnić regularną suplementacją kolagenu . Białko to stanowi ok. 70 % Twojej skóry, a jego niedobór może mieć wpływ na utratę elastyczności i jędrności, sprzyjając pojawianiu się zmarszczek. Jeżeli zmagasz się z suchą skórą twarzy, której brakuje sprężystości i wygładzenia, postaw na systematyczną suplementację kolagenu. Zarówno bardzo sucha skóra po 50. roku życia, jak i skóra mieszana czy naczynkowa, może potrzebować dodatkowego wsparcia. Wypróbuj suplement diety Vital Proteins*, który oferuje 100 % hydrolizatu kolagenu w największej dziennej porcji na polskim rynku. Marka posiada w swojej ofercie kolagen w dwóch wersjach - Collagen Peptides  (kolagen wołowy) oraz Marine Collagen  (kolagen rybi ). Bezsmakowy i bezzapachowy proszek łatwo wkomponujesz w swoją codzienną rutynę - dokładnie tak, jak lubisz. Ciesz się gładką, jędrną i nawilżoną skórą, dzięki kompleksowej pielęgnacji wzbogaconej suplementacją kolagenu!

SCHEMAT PIELĘGNACJI SKÓRY TWARZY W ZALEŻNOŚCI OD TYPU CERY

Prawidłowa pielęgnacja twarzy, oprócz powyższych, uniwersalnych zasad, powinna również uwzględniać rodzaj skóry. Potrzeby skóry mogą różnić się w zależności od typu skóry. Przyjrzyj się jej bliżej i przekonaj się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje skóry. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią pielęgnację twarzy dostosowaną do jej potrzeb. Sprawdź, jaki masz typ cery!

SKÓRA NORMALNA

Ten rodzaj skóry jest prostszy i mniej wymagający w pielęgnacji, w porównaniu do pozostałych typów cery. Skóra normalna nie jest przesuszona czy przetłuszczona, ani podatna na podrażnienia i wypryski. Jak zatem dbać o cerę normalną? Stosuj się do uniwersalnego schematu pielęgnacji twarzy i postaw na prostą rutynę – każdego dnia stosuj ochronę przeciwsłoneczną, a podczas wieczornej pielęgnacji oczyszczaj skórę twarzy żelem do mycia twarzy, aby usunąć zanieczyszczenia czy makijaż. Sięgaj też raczej po kremy nawilżające czy balsamy, zamiast produktów w formie żelu.

SKÓRA SUCHA

W tym przypadku mamy do czynienia ze skórą, której brakuje prawidłowego nawilżenia. Możesz zaobserwować łuszczenie się skóry, zwiększoną podatność na podrażnienia i zaczerwienienie. Pielęgnacja skóry suchej, to przede wszystkim stałe nawilżanie i unikanie długich, gorących kąpieli. Regularnie stosuj krem nawilżający i miej pod ręką balsam do ust – Twoje usta również mogą być przesuszone. Wybieraj też nawilżające maseczki do cery suchej, a podczas oczyszczania twarzy na noc, postaw na nawilżający produkt oczyszczający o kremowej konsystencji. Pomocne może być też dodatkowe korzystanie z nawilżacza powietrza, który może wspomóc ukojenie przesuszonej skóry.

SKÓRA TŁUSTA 

Jak sama nazwa wskazuje – tłusta skóra jest przetłuszczona, błyszczy się i jest bardziej narażona na pojawienie się wyprysku czy trądziku. Charakteryzuje się też nadreaktywnymi gruczołami łojowymi i zwykle powiększonymi porami. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej? Postaw na lżejsze formuły produktów w formie żelu. Zadbaj o regularne złuszczanie naskórka, ale nie zapomnij też o nawilżaniu, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry. Serum do twarzy z niacynamidem może okazać się pomocne w regulacji produkcji sebum.

SKÓRA TRĄDZIKOWA 

Skóra skłonna do trądziku może być bardziej wymagająca. Poprawna pielęgnacja twarzy trądzikowej to przede wszystkim troska o właściwe nawilżenie. Wbrew pozorom ciągłe wysuszanie skóry trądzikowej może dać efekt odwrotny, skutkując nadprodukcją sebum. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy z kwasem salicylowym mogą wspomóc redukcję zaskórników i wągrów. Pamiętaj też, aby nie dotykać, ani nie wyciskać pojawiających się zmian – może to prowadzić do pozostania trwałych blizn. Stosuj kosmetyki do cery trądzikowej po toniku i regularnie nakładaj krem nawilżający. Dobrym rozwiązaniem może być też wdrożenie retinolu do wieczornej pielęgnacji twarzy, by złagodzić zmiany trądzikowe i ograniczyć blizny potrądzikowe.

SKÓRA MIESZANA 

To połączenie zarówno suchej, jak i tłustej cery. Co to oznacza? Podczas gdy policzki często są przesuszone i podatne na łuszczenie, czoło, nos i broda (strefa T) pozostają przetłuszczone. Kompleksowa pielęgnacja twarzy mieszanej powinna uwzględniać łagodne produkty oczyszczające oraz kosmetyki nawilżające dedykowane skórze mieszanej. Postaw na delikatne złuszczanie, ale uważaj, by nie podrażnić suchych obszarów twarzy.

SKÓRA NACZYNKOWA

Rozszerzone i popękane naczynka, zwiększona wrażliwość, zaczerwienie – brzmi znajomo? Cera naczynkowa jest jedną z najbardziej delikatnych typów skóry, która podatna jest na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Jak prawidłowo dbać o twarz naczynkową? Wybieraj kosmetyki zawierające składniki aktywne, które wykazują działanie przeciwzapalne, nawilżające, antyoksydacyjne, a także wzmacniające naczynia krwionośne. Oczyszczaj skórę delikatnym środkiem do mycia, a przy złuszczaniu skóry sięgaj po łagodne peelingi enzymatyczne. 

ODWODNIONA SKÓRA

Kiedy skóra pozbawiona jest odpowiedniej ilości wody, pojawia się uczucie suchości i swędzenia, a skóra staje się matowa, mówimy o odwodnieniu. W tym przypadku mogą też wystąpić ciemne kręgi na skórze wokół oczu. Chociaż może być to uciążliwe, zastosowanie odpowiednich kroków w pielęgnacji, pozwala na łatwe pozbycie się tego problemu. Co ważne, wbrew pozorom nie jest to suchy typ skóry (choć cera może sprawiać wrażenie suchej). W przypadku cer suchych mamy do czynienia z niedoborem naturalnych olejów (sebum), natomiast odwodnionej skórze brakuje wystarczającej ilości wody. Jak powinna wyglądać jej pielęgnacja? Przede wszystkim zatroszcz się o swój styl życia. W pierwszym kroku zadbaj o odpowiednie nawodnienie od środka. Zwróć uwagę na zbilansowaną dietę, wysypiaj się i postaw na regularny ruch. Sięgaj również po produkty nawilżające do twarzy.

SKÓRA WRAŻLIWA 

Ten typ cery często wyróżnia zaczerwienienie, przesuszenie i zwiększona podatność na podrażnienia. Jak pielęgnować skórę twarzy, która jest wrażliwa? Sięgaj po delikatne, bezzapachowe produkty, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień. Metodą prób i błędów wybierz takie kosmetyki, które najbardziej służą Twojej skórze, dając jej ukojenie.

SKÓRA DOJRZAŁA

Skóra dojrzała nie jest tak naprawdę typem cery. Pielęgnacja naszej twarzy powinna być dostosowana do jej potrzeb, a nie wieku. Upływający czas nie jest wskazaniem do zmiany rutyny pielęgnacyjnej i choć skóra zmienia się przez całe życie, warto dostosować kosmetyki do danego rodzaju skóry.

*Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

 

Piśmiennictwo:


1.    Good Housekeeping. 15 Dermatologist-Approved Skincare Tips for the Best Skin of Your Life. Pobrany 07.09.2022 r., z https://www.goodhousekeeping.com/beauty/anti-aging/a34301/best-skin-care-tips/
2.    Healthline. The Ultimate Guide to Skin Care: Expert Tips and Tricks for Every Skin Type. Pobrany 07.09.2022 r., z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-care-tips#takeaway
3.    Cleveland Clinic. 2022. Top 10 Skin Care Tips From a Dermatologist. Pobrany 07.09.2022 r., z https://health.clevelandclinic.org/skin-care-tips/
4.    Scripps. 2021. How to Reverse Sun-Damaged Skin. Pobrany 26.08.2022 r., z https://www.scripps.org/news_items/4349-how-to-reverse-sun-damaged-skin
5.    Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
6.    DOZ.pl. Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować? Porady kosmetologa. Pobrany 26.06.2023 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a16991-Jak_dbac_o_skore_twarzy_w_sloneczne_dni_Z_ktorych_kosmetykow_warto_zrezygnowac_Porady_kosmetologa
7.    Super-Pharm. Jak dbać o skórę latem? Poznaj wskazówki kosmetologa. Pobrany 26.06.2023 r., z https://www.superpharm.pl/blog/pielegnacja-cery-latem-jak-dbac-o-skore-w-wakacje
8.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–1
9.    Papaiordanou F., Oliveira G. P., Hexsel D., Vattimo A. C. A., Colágeno e pele: da estrutura às evidências de sua suplementação oral. Surg Cosm Dermatol. 2022; 14: e202200110.

10.    Verywell Health. 2023. What Are Skin Types? Pobrany 25.03.2024 r., z https://www.verywellhealth.com/skin-types-5088964
11.    Healthline. 2019. ‘Mature’ Is Not a Skin Type — Here’s Why. Pobrany 26.03.2024 r., z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/age-not-skin-type#These-signs-of-aging-will-happen-at-very-different-stages,-from-person-to-person
12.    DOZ.pl. Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby. Pobrany 26.03.2024 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a16853-Cera_naczynkowa__pielegnacja_kosmetyki_domowe_sposoby
13.    Healthline. 2023. Is My Skin Dehydrated? Pobrany 26.03.2024 r., z https://www.healthline.com/health/dehydrated-skin