Kolagen w szklance

Kolagen hydrolizowany - klucz do skutecznej suplementacji

Hydrolizowany kolagen jest najczęściej spotykaną formą kolagenu spośród wszystkich powszechnie dostępnych suplementów diety. Proces hydrolizy wpływa nie tylko na rozmiar cząsteczki tego białka, ale przede wszystkim przekłada się na jego właściwości. To właśnie dzięki temu, hydrolizowane peptydy kolagenowe są lepiej wchłaniane i przyswajane przez nasz organizm, co pozwala czerpać maksymalne korzyści z ich suplementacji. Sprawdź, czym jest kolagen hydrolizowany, a także przekonaj się, dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej rutyny żywieniowej.

CO TO ZNACZY HYDROLIZOWANY?

Czym tak naprawdę jest kolagen hydrolizowany? Na czym polega hydroliza? W uproszczeniu jest to proces, który pozwala na rozłożenie kolagenu na krótsze łańcuchy białek, nazywane peptydami. Początkowo kolagen zostaje pozyskiwany z surowców takich, jak skóra bydlęca, skóra wieprzowa, skóra rybia lub nawet z łusek. Wyekstrahowany kolagen poddawany jest hydrolizie z udziałem enzymów, co pozwala na rozbicie go na mniejsze cząstki. Proces ten umożliwia wstępne strawienie kolagenu, dzięki czemu kolagen hydrolizowany może być lepiej i efektywniej wykorzystywany. Uzyskany hydrolizowany kolagen jest lepiej trawiony, wchłaniany, dostarczany, jak i przyswajany przez nasz organizm.

KOLAGEN HYDROLIZOWANY - KLUCZOWE WŁAŚCIWOŚCI 

Kolagen hydrolizowany, to popularny składnik suplementów diety i w dziedzinie kosmetologii. Zdobywa on coraz większą popularność ze względu na swoje kluczowe właściwości. To naturalne białko, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w organizmie. Jakie właściwości zyskuje kolagen po procesie hydrolizy? Kolagen hydrolizowany wyróżnia się z pewnością brakiem barwy, dobrą rozpuszczalnością oraz odpornością na zmiany temperatury. Dodatkową zaletą jest fakt, że kolagen hydrolizowany jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez nasz organizm. To pozwala na jego szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy kosmetycznym.

Hydrolizowany kolagen jest bardzo często wykorzystywany w suplementach diety. Kluczową zaletą kolagenu hydrolizowanego, jest jego zdolność do poprawy elastyczności i jędrności skóry, a także wspierania wzrostu włosów i paznokci. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób w każdym wieku, sięga po produkty zawierające kolagen hydrolizowany, aby wspierać się od wewnątrz.

RODZAJE KOLAGENU HYDROLIZOWANEGO 

Kolagen hydrolizowany może być pozyskiwany z różnych źródeł. Na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów, z których tradycyjne, to z pewnością hydrolizowane peptydy kolagenowe pochodzenia wołowego czy wieprzowego, pozyskiwane odpowiednio ze skóry bydlęcej i wieprzowej. Dużą popularnością cieszy się również hydrolizowany kolagen rybi, który może być świetną alternatywą, jeżeli jesteś na diecie peskatariańskiej lub ograniczasz spożycie mięsa. W jego produkcji wykorzystywana jest skóra i łuski ryb. Kolagen hydrolizowany może występować zarówno w formie proszku, jak i tabletek. Możesz też wybrać hydrolizowany kolagen do picia. Jaki zatem kolagen hydrolizowany warto stosować? Wybór zależy od Twoich preferencji żywieniowych i stylu życia. Bez względu na to, jaki typ kolagenu wybierzesz - czy będzie to hydrolizowany kolagen typu I, który występuje najczęściej w naszym ciele, czy nie, pamiętaj, że typ kolagenu wskazuje na jego miejsce występowania w organizmie, a nie na jakość suplementacji.

POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO SUPLEMENTOWAĆ HYDROLIZOWANY KOLAGEN 

Nie bez powodu kolagen hydrolizowany pełni ważną rolę w uzupełnianiu niedoborów kolagenu, określanego mianem „białka młodości”. Niestety, pierwsze oznaki utraty kolagenu możemy dostrzec już w młodym wieku. Naturalna zdolność organizmu do produkcji tego białka, zaczyna zmniejszać się już po 25. roku życia. Pogorszenie kondycji skóry, a zwłaszcza pojawienie się drobnych zmarszczek czy utrata elastyczności i jędrności, to jedne z pierwszych symptomów, które zaczynają dawać się we znaki. Włosy stają się bardziej łamliwe, cienkie i osłabione, co czyni je bardziej podatnymi na wypadanie. Kolagen hydrolizowany przyjmowany w postaci suplementu diety, wspiera prawidłową kondycję skóry, poprawiając jej nawilżenie, jędrność, sprężystość, a tym samym zmniejszając widoczność zmarszczek. Oprócz tego, białko to wpływa dobroczynnie na stan włosów czy paznokci. Jego regularna suplementacja wspomaga zachowanie mocnych i lśniących włosów, zapobiegając ich wypadaniu. Kolagen hydrolizowany pozwala również na zmniejszenie łamliwości paznokci, wspierając ich prawidłowy wzrost.

Wypróbuj suplement diety Vital Proteins – 100 % kolagen hydrolizowany w największej dziennej porcji. To hydrolizowany kolagen typu I i III w formie proszku o neutralnym smaku, który doskonale rozpuszcza się zarówno w zimnych, jak i ciepłych napojach i daniach. Dzięki temu możesz przygotować hydrolizowany kolagen do picia, dodając proszek do ulubionego napoju. Możesz wybrać zarówno hydrolizowany kolagen wołowy (Collagen Peptides), jak i hydrolizowany kolagen rybi (Marine Collagen). Kolagen hydrolizowany od Vital Proteins, to klucz do pięknej skóry, mocnych włosów i elastycznych stawów. Nasze produkty to doskonałe wsparcie dla Twojego organizmu, a wybór między kolagenem wołowym a rybim pozwala dostosować suplementację do Twoich preferencji. Bez względu na to, czy wybierzesz hydrolizowany kolagen rybi, wołowy czy może hydrolizowany kolagen do picia, zadbaj o regularną suplementację tego białka. Stosuj peptydy kolagenowe przez przynajmniej 4 tygodnie, aby cieszyć się pierwszymi efektami działania kolagenu. Postaw na świadomą suplementację, bo piękno zaczyna się od wewnątrz!  

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

 

Piśmiennictwo:

1.    León-López A., Morales-Peñaloza A., Martínez-Juárez V. M., Vargas-Torres A., Zeugolis D. I., Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications. Molecules 2019; 24(22): 4031.
2.    Kaziród K., Hunek A., Zapała M., Wiśniewska-Skomra J., Chmielarz K., Tylutka K., Hapon A. Collagen supplementation - does it bring real benefits? Quality in Sport 2023; 13(1): 88-107. 
3.    Campos L. D., Santos Junior V. A., Pimentel J. D., Carregã G. L. F., Cazarin C. B. B. Collagen supplementation in skin and orthopedic diseases: A review of the literature. Heliyon 2023; 9(4): e14961.
4.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.
5.    Dybka K., Walczak P. Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Scientific Bulletin of the Technical University of Lodz: Food Chemistry and Biotechnology 2009; 73: 83-92.