Cera naczynkowa

Cera naczynkowa – charakterystyka, pielęgnacja i domowe sposoby

Z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych zmaga się coraz więcej kobiet. Rumień na policzkach, nosie, brodzie czy dekolcie to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Przyczyn występowania cery naczynkowej może być wiele – od hormonów przez stres, działanie czynników zewnętrznych, aż po dietę. Istotne znaczenie w kondycji skóry naczynkowej mają zarówno nawyki żywieniowe, jak i stosowane kosmetyki. Sprawdź, jak powinna wyglądać kompleksowa pielęgnacja skóry naczynkowej, a także przekonaj się, jak skutecznie łagodzić zaczerwienienia na twarzy i zmniejszyć widoczność naczynek.

Cera naczynkowa – charakterystyka 

Czym się charakteryzuje skóra naczynkowa? Przede wszystkim jest to cera sucha, cienka i wrażliwa, która szybko reaguje na działanie różnych bodźców – zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Osoby z cerą naczynkową często zmagają się z zaczerwienioną skórą pokrytą drobnymi „pajączkami”. Skóra naczynkowa objawia się rumieniem o różnej intensywności i czasie trwania, któremu często towarzyszy uczucia pieczenia i napięcia skóry. Ten typ cery charakteryzuje się występowaniem pękających naczynek na twarzy, które zazwyczaj przyjmują kształt motyla i występują w obrębie policzków i nosa, a czasem również uszu, czoła bądź szyi i dekoltu. W przypadku osób z jasną karnacją czerwone „pajączki” są bardziej uwidocznione.

Co powoduje popękane naczynka?

Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa na czynniki związane ze stanem emocjonalnym czy psychicznym, a także zmianami w układzie hormonalnym, odpornościowym i nerwowym. U osób mających skórę naczyniową, ściany naczyń krwionośnych są mniej elastyczne, słabsze i szybko tracą funkcję prawidłowego obkurczania.  

Od czego robi się cera naczynkowa? Przyczyn jej występowania może być wiele. Mogą być to czynniki zewnętrzne, które działają uczulająco i drażniąco, np. nadmierna ekspozycja na słońce (promieniowanie UV), wahania temperatury, mróz czy wiatr. Zaczerwienieniu skóry mogą również sprzyjać zaburzenia hormonalne, trądzik różowaty, a nawet różne stany emocjonalne i stres. Jakie są inne czynniki wywołujące cerę naczynkową? Może być to nieodpowiednia dieta czy niewłaściwa pielęgnacja. W przypadku żywienia może być to spożywanie gorących i ostrych przypraw czy produktów spożywczych, a także konsumpcja alkoholu, które wpływają niekorzystnie na naczynka krwionośne. Rumień może też wystąpić po spożyciu histaminy czy tyraminy, które występują m.in. w łososiu, serach pleśniowych i tuńczyku.

Z kolei w pielęgnacji twarzy istotne znaczenie ma stosowanie kosmetyków, jak i leków, które działają drażniąco lub wywołują odczyn uczuleniowy skóry. Skóra naczynkowa może być uwrażliwiona na leki o działaniu naczyniorozszerzającym, kortykosteroidy czy leki hormonalne. Zaczerwienieniu skóry sprzyjają też wzmożone procesy metaboliczne, np. aktywność fizyczna czy gorączka. Rzadziej do reakcji rumieniowej mogą przyczyniać się choroby neurologiczne, mastocytoza skórna, migrena bądź choroba Parkinsona.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej?

Cera naczynkowa wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia prewencja. Osoby mające tendencję do zaczerwienień skóry powinny unikać działania czynników zaostrzających problem, co pozwala na poprawę kondycji skóry. Jak zatem zatroszczyć się o skórę w przypadku cery naczynkowej? Przede wszystkim staraj się ograniczyć do minimum czas spędzany na słońce i stosuj fotoprotekcję. Unikaj też zbyt ciepłej wody, która sprzyja rozszerzaniu się naczyń, skutkując podrażnieniem i wysuszeniem skóry – najlepiej będzie, jeżeli twarz zmyjesz letnią wodą. Zrezygnuj również z gorących kąpieli – rozgrzanie ciała, nawet bez bezpośredniego kontaktu wody ze skórą twarzy, wpływa na pojawienie się rumienia.

Kosmetyki do cery naczynkowej 

Wybierając odpowiednie kosmetyki do cery naczynkowej, zwróć przede wszystkim uwagę na typ swojej skóry. Skóra naczynkowa jest często wrażliwa i wymaga aplikowania delikatnych kosmetyków bez substancji zapachowych. Istotne znaczenie przy skórze naczyniowej mają szczególnie kremy nawilżające, które zawierają składniki wzmacniające naczynia krwionośne. Osoby z cerą naczynkową nie powinny stosować peelingów mechanicznych (poza peelingiem kawitacyjnym). Zamiast tego wybierz peelingi enzymatyczne, które pozwolą na łagodne złuszczenie martwego naskórka. Po zastosowaniu peelingu nałóż na twarz regenerująco-łagodzącą maseczkę.

Do mycia twarzy dobrze powinny sprawdzić się emulsje olejowe, syndety, mleczka, jak i płyny micelarne. W porannej rutynie pielęgnacyjnej wybierz produkty, które zapewnią ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. To przede wszystkim kremy z filtrem UV, a zimą – ochronne kremy do twarzy, które zabezpieczą Twoją skórę przed działaniem mrozu czy wiatru. Są one bogate w składniki wspierające lipidową barierę naskórka, np. ceramidy, estry kwasów tłuszczowych. Z kolei wieczorna pielęgnacja powinna skupiać się na regeneracji i łagodzeniu podrażnień.

Składniki aktywne dla cery naczynkowej

Kremy na naczynka powinny być bogate w składniki aktywne. Zazwyczaj mówimy tu o składnikach, które wpływają na wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych, wykazują działanie przeciwzapalne, a także wspierają ochronę skóry. Jest to przede wszystkim witamina C, która działa przeciwutleniająco, a także wspiera naczynia krwionośne. Kolejnym ważnym składnikiem aktywnym dla cery naczynkowej jest witamina K, która uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne, poprawia koloryt skóry, a także ogranicza krwawienie. Niacyna (witamina PP) wpływa na rozszerzenie i wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Jakie inne substancje czynne możemy znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji cery naczyniowej? Flawonoidy, bisabolol, witaminę E, wyciąg z kasztanowca, alantoinę, oleje roślinne czy kwas hialuronowy.

Zabiegi dla cery naczynkowej

Uzupełnieniem codziennej troski o skórę naczynkową mogą być również profesjonalne usługi kosmetyczne. Zabiegi o działaniu kojąco-wyciszającym stanowią bezpieczny sposób na redukcję widoczności naczynek i rumienia. Pomagają one łagodzić stany zapalne, zmniejszać zaczerwienienia i wzmacniać ściany naczyń krwionośnych. Wśród zalecanych zabiegów dla cery naczynkowej znajdują się te z dodatkiem antyoksydantów, witamin A, E i C czy aloesu, który pomaga ograniczyć widoczność naczynek oraz koi podrażnienia skóry.

Jakie zabiegi warto wybrać? Dobrym wyborem będzie klasyczny masaż twarzy, drenaż limfatyczny, naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim, peeling kawitacyjny o rozjaśniającym i odświeżającym działaniu, jonoforeza, galwanizacja czy terapia światłem LED.

Jak pozbyć się pękających naczynek przy skórze naczyniowej? 

Dostępnych jest wiele metod pozwalający na ich usunięcie. Najczęściej wybierana jest laseroterapia, która jest jednocześnie najmniej inwazyjnym zabiegiem. Widoczne efekty można uzyskać po wykonaniu serii co najmniej 5-6 zabiegów, które należy powtarzać co kilka lat. Do usuwania zmian naczyniowych położonych płytko pod skórą wykorzystywany jest laser KTP o długości fali 532 nm. Kolejnym sposobem na pozbycie się pękających naczynek jest elektroliza, w której wykorzystuje się prąd stały. Alternatywną metodą jest krioskleroterapia, gdzie stosowany jest ciekły azot bądź podtlenek azotu. Problem rozszerzonych naczyń krwionośnych i rumienia można również wyeliminować poprzez termokoagulację – zabieg, w którym wykorzystuje się falę radiową o wysokiej częstotliwości.

Wspomniane zabiegi usuwania naczyń krwionośnych wyróżnia przede wszystkim ograniczone ryzyko wystąpienia powikłań, wysoka skuteczność i nieinwazyjność. W przeciwieństwie do operacyjnych metod, nie wiążą się one z bliznami czy długo gojącymi się ranami. Pamiętaj jednak, że pielęgnacja skóry naczynkowej wymaga kompleksowej troski. Aby zmaksymalizować efekty zabiegów, połącz je ze stosowaniem odpowiednio dobranych produktów dla cery naczynkowej, unikaj czynników drażniących, stosuj domowe sposoby na poprawę kondycji skóry, a także zadbaj o prawidłowo urozmaiconą dietę. 

Skóra naczynkowa – co jeść, a czego unikać?

Pielęgnacja cery naczynkowej to również troska o prawidłowe nawyki żywieniowe. Zaopiekowanie się skórą od środka wspiera jej dobrą kondycję. Jakich produktów unikać? Cera naczynkowa nie lubi przede wszystkim cukrów, gorących i pikantnych potraw, a także alkoholu, które mogą nasilać zaczerwienienie skóry. Jakie z kolei składniki i produkty warto uwzględnić w codziennej diecie? Przede wszystkich zwróć uwagę na spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdziesz szczególnie w rybach morskich, a także olejach roślinnych. Związki te wykazują działanie przeciwzapalne, są również budulcem błon komórkowych, a także uczestniczą w procesach regeneracyjnych skóry.

Istotne znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie, które wspiera prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. W trosce o jej kondycję zadbaj również o regularne spożycie świeżych warzyw i owoców. Są one m.in. źródłem witaminy A, która wspomaga zachowanie prawidłowego stanu naskórka, a także reguluje proces złuszczania. Składnik ten występuje szczególnie w szpinaku, marchwi, brokułach, a także morelach i brzoskwiniach.

Suplementacja kolagenu – wsparcie skóry naczynkowej od środka

Uzupełnieniem zbilansowanej diety dla pięknej cery może być również systematyczna suplementacja kolagenu. Składnik ten, nazywany „białkiem młodości” pełni ważną rolę w kondycji naszej skóry. Jego właściwy poziom w organizmie wspiera jej jędrność, nawilżenie i gładkość. Niestety, ciało doświadczające upływu czasu nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości kolagenu, a codzienna dieta nie pozwala na pokrycie niedoborów. Co ciekawe, już po 25. roku życia jego poziom w organizmie zaczyna stopniowo spadać. 

Dobrym wsparciem cery naczyniowej od środka może okazać się zastosowanie suplementu diety Vital Proteins. To 100% hydrolizatów kolagenu w wygodnej formie bezsmakowego i bezzapachowego proszku. Markę wyróżnia najwyższa ilość kolagenu w rekomendowanej dziennej porcji na polskim rynku. W zależności od preferencji możesz wybrać Collagen Peptides (kolagen wołowy) lub Marine Collagen (kolagen rybi). Suplement diety Vital Proteins możesz z powodzeniem dodać do ulubionego posiłku lub napoju – bez względu na temperaturę. Postaw na holistyczną opiekę nad swoją skórą z dodatkiem kolagenu i poznaj drogę do skutecznej pielęgnacji!

Cera naczynkowa – podsumowanie

Cera naczynkowa jest istotnym problemem – zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Osoby z cerą naczynkową najczęściej zmagają się z suchą, cienką, zaczerwienioną i podatną na podrażnienia skórą pokrytą drobnymi „pajączkami”. Skóra naczynkowa jest wrażliwa na różne bodźce. Do jej przyczyn zaliczyć można zarówno czynniki zewnętrzne, które działają uczulająco i drażniąco, jak i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres czy niewłaściwie dobrane kosmetyki. Aby poprawić kondycję cery naczynkowej, warto postawić na kompleksową pielęgnację, która powinna uwzględniać stosowanie delikatnych produktów nawilżających, unikanie ostrego słońca i gorących kąpieli, które mogą zaostrzyć objawy cery naczynkowej. To również troska o zbilansowana dietę uzupełnioną suplementacją kolagenu czy stosowanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

FAQ dotyczące cery naczynkowej

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa to rodzaj skóry, który cechuje się rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, skłonnymi do rumienia i pęknięć. Jest wrażliwa na zmiany temperatury, stres oraz nieodpowiednią pielęgnację.

Skóra naczynkowa, jak dbać?

Do pielęgnacji cerze naczynkowej zaleca się stosowanie łagodnych kosmetyków bez substancji drażniących, unikanie gorącej wody i silnych peelingu oraz chronienie skóry przed promieniami UV.

Jakie są domowe sposoby na cerę naczynkową?

Do domowych sposobów pielęgnacji cerze naczynkowej należy stosowanie chłodzących maseczek z aloesem, nawilżających okładów z rumianku oraz unikanie gorących napojów i pikantnych potraw.

Jak wygląda cera naczynkowa latem?

W okresie letnim cera naczynkowa może być bardziej podatna na podrażnienia ze względu na działanie słońca i gorącego powietrza. Ważne jest regularne nawilżanie i ochrona przed promieniowaniem UV.

Piśmiennictwo:

1.    Krysiak-Zielonka I., Kałużna O. Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna 2019; 8(4): 427-432.
2.    Janda K., Lach O. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu. 2014; 1(38): 48–54. 
3.    Marwicka J., Gałuszka A. Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry. Aesth Cosmetol Med. 2021; 10(4): 181-187.
4.    Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
5.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.