Regeneracja włosów i skóry

Regeneracja włosów i skóry po sezonie letnim

Lato stwarza wiele powodów do radości. To czas wakacyjnych podróży, odkrywania nieznanych dotąd miejsc, zawierania nowych znajomości i chwytania promieni słońca. Niestety, nasza skóra i włosy nie przepadają za latem tak, jak my - słona woda, promienie słoneczne czy klimatyzacja, wpływają niekorzystnie na ich kondycję. Skóra staje się bardziej odwodniona i sucha, a włosy wysuszone i łamliwe. Są jednak sposoby, które mogą wspomóc ich regenerację włosów – sprawdź jakie!

REGENERACJA WŁOSÓW

  1. Stosuj produkty nawilżające.

    W tym czasie warto postawić na szampon i maskę o właściwościach nawilżających, które pomogą w zregenerowaniu wysuszonych włosów. Zwróć uwagę, jakie składniki zawiera dany produkt. Zawartość masła shea i oleju arganowego wspiera regenerację włosów i pomaga w uzyskaniu odpowiedniej elastyczności włosa. Olej z kiełków pszenicy czy proteiny owsa pozwalają na ochronę włosa i zapewniają jego właściwe nawilżenie. Witaminy A i E pozwalają wzmocnić cebulki oraz strukturę włosa, a także wspomagają prawidłowy stan skóry głowy. Olej makadamia pozwala na odbudowę delikatnych, suchych i łamliwych włosów1. Wprowadź w swoją rutynę cotygodniowe stosowanie nawilżającej maski, która pozwoli odżywić strukturę włosa, co może pomóc Ci w uporaniu się z wysuszonymi koncówkami2.

  2. Wykorzystaj moc olejów.

    Jednym z najbardziej popularnych jest oliwa z oliwek. Pomocne przy wysuszonych włosach, po sezonie letnim, może okazać się również zastosowanie oleju kokosowego, jojoba, migdałowego czy rycynowego. Wspomniane oleje dzięki zawartości antyoksydantów oraz witaminy E mogą wspomóc regenerację włosa. W tym celu podgrzej wybrany olej i delikatnie wmasuj go we włosy, owiń ręcznikiem i pozostaw na całą noc lub ok. 30-45 minut. Następnie umyj włosy ulubionym szamponem2. Gotowe! Olejowanie włosów powinno sprawić, że stan włosów bardzo szybko ulegnie poprawie.

  3. Spróbuj zastosować domowe maski na włosy.

    Wykorzystaj produkty, z których na co dzień korzystasz w kuchni i stwórz odżywcze maski na zniszczone włosy! Przykładem może być domowa maska z żółtka jaja, która dzięki bogatemu składowi, m.in. zawartości witamin z grupy B, witaminy E czy składników mineralnych takich, jak cynk czy selen pozwala na wsparcie odżywienia i nawilżenia łamliwych i suchych włosów. Możesz też wykorzystać dodatek miodu pszczelego czy awokado, które wspomogą regenerację i wzmocnienie wysuszonych po lecie włosów. Wystarczy, że połączysz wszystkie składniki i nałożysz taką maskę na wilgotne włosy, pozostawiając ją na ok. 20 minut. Następnie zmyj maskę i umyj włosy ulubionym szamponem1. Zapewniając skórze głowy odpowiednie nawilżenie polepszysz kondycję włosów.

  4. Odwiedź swojego fryzjera.

    Pomocne może okazać się również skorzystanie z profesjonalnych zabiegów odżywczych w salonie fryzjerskim. W tym przypadku fryzjer dobierze odpowiednią pielęgnację dostosowaną do potrzeb Twoich włosów. Korzyści po zabiegach fryzjerskich (zwłaszcza tych nawilżających) mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy3.

  5. Zadbaj o swoją codzienną dietę.

    Piękno zaczyna się od wewnątrz, dlatego warto zatroszczyć się o prawidłowe odżywianie, aby wesprzeć kondycję włosów. Zwróć szczególną uwagę na składniki takie, jak cynk, selen, żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Cynk znajdziesz zwłaszcza w produktach takich, jak ciemne pieczywo, mięso, sery podpuszczkowe czy jaja. Selen - w podrobach, rybach i skorupiakach. Z kolei bogate w żelazo są podroby, mięso, jaja, natka pietruszki. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz zwłaszcza w tłustych rybach morskich4. Warto również zwrócić uwagę na kolagen, który wspiera włosy, skórę i paznokcie. Wskazuje się jego rolę we wsparciu struktury włosów5, stąd jego suplementacja może okazać się pomocna w regeneracji włosów po sezonie letnim. Stwierdza się, że kolagen może mieć wpływ na zwiększenie grubości włosów, a tym samym poprawę ich właściwości fizycznych i teksturalnych, skutkując mniej łamliwymi i mocniejszymi włosami6. Co więcej, dostarcza on niezbędnych aminokwasów, które wpływają na odżywienie cebulek włosów. Obniżenie poziomu kolagenu w organizmie może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów7. Od 25. roku życia warto regularnie suplementować kolagen ze względu na spadek jego naturalnej syntezy. Wraz z wiekiem zmniejsza się zawartość kolagenu w naszym organizmie o ok. 1% rocznie8.    

REGENERACJA SKÓRY

  1. Zadbaj o stosowanie kosmetyków z witaminą C.

    Witamina C jako przeciwutleniacz wyłapuje wolne rodniki, chroniąc Twoją skórę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Co więcej, witamina ta bierze udział w prawidłowej produkcji kolagenu9.

  2. Witamina A w kremie też może być pomocna!

    Wskazuje się, że stosowanie retinolu pomaga zachować zdrową skórę, wpływając także na stopień jej nawilżenia. Co więcej, pomaga w zachowaniu młodzieńczego wyglądu i poprawia koloryt skóry4.

  3. Zwróć uwagę na cenne składniki diety

    Niedobór żelaza może objawić się jako suchość skóry, więc warto pamiętać o jego odpowiednim spożyciu. Składnik ten występuje szczególnie w produktach takich, jak podroby, jaja czy mięso. Można go również suplementować oddzielnie. W Twojej codziennej diecie nie może zabraknąć również witaminy C – antyoksydantu, który oprócz udział w biosyntezie kolagenu,  oddziałuje także na wchłanianie żelaza w organizmie. Produkty obfitujące w tę witaminę, to zwłaszcza owoce i warzywa, w tym czarne porzeczki, truskawki, owoce kiwi, natka pietruszki, czerwona papryka czy warzywa kapustne. Witamina A, która również wykazuje właściwości przeciwutleniające, zapewnia właściwy stan naskórka. Prowitaminę A, zwłaszcza β-karoten, znajdziesz w owocach (np. brzoskwinie czy morele) oraz warzywach (np. brokuły, marchew, szpinak czy natka pietruszki). Kwasy tłuszczowe omega-3 także mają wpływ na kondycję naszej skóry. Ich dobrym źródłem są tłuste ryby morskie. Zwróć uwagę na regu,larną podaż wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które dodatkowo sprzyja suchości skóry4. Wskazuje się również, że kolagen wspiera włosy, skórę i paznokcie. Jego suplementacja może mieć wpływ na poprawę nawilżenia, a także elastyczności skóry. Co więcej, może też wspierać ograniczenie drobnych zmarszczek5. Badania pokazują, że suplementacja hydrolizatu kolagenu poprawia elastyczność skóry, szczególnie w miejscach podatnych na działanie promieni słonecznych10.

Stosując się do powyższych zaleceń, szybko odświeżymy cerę i przywrócimy skórze piękny wygląd!

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. 

 

Piśmiennictwo

1. DOZ.pl. Jak nawilżyć włosy? 5 najlepszych domowych sposobów. Pobrany 19.08.2022 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a13661-Jak_nawilzyc_wlosy_5_najlepszych_domowych_sposobow
2. Medical News Today. How do I stop my hair from being dry? Pobrany 19.08.2022 r., z https://www.medicalnewstoday.com/articles/321850
3. Matrix. 2017. 8 Ways to Hydrate Hair In Summer Heat. Pobrany 23.09.2022 r., z https://www.matrix.com/blog/8-ways-to-hydrate-hair-in-summer-heat
4. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
5. Papaiordanou F., Oliveira G. P., Hexsel D., Vattimo A. C. A., Colágeno e pele: da estrutura às evidências de sua suplementação oral. Surg Cosm Dermatol. 2022; 14: e202200110.
6. Oesser S. The oral intake of specific Bioactive Collagen Peptides has a positive effect on hair thickness. Nutrafoods 2020; 1: 134-138.
7. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.
8. Reilly D. M, Lozano J. Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty. Plast Aesthet Res 2021; 8(2).
9. Scripps. 2021. How to Reverse Sun-Damaged Skin. Pobrany 26.08.2022 r., z https://www.scripps.org/news_items/4349-how-to-reverse-sun-damaged-skin
10. Sangsuwan W., Asawanonda P. Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Dermatological Treatment 2021; 32 (8): 991-996.