Pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na działanie wielu czynników. Promienie słoneczne, zanieczyszczenia, nieprawidłowo skomponowana dieta, a nawet stres mogą negatywnie oddziaływać na jej kondycję. W zależności od rodzaju cery, większość z nas zmaga się na co dzień z wieloma problemami skórnymi. Są jednak sposoby, które pomogą poprawić wygląd i zdrowie Twojej skóry. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry twarzy!

KAŻDEGO DNIA STOSUJ KREM Z FILTREM

Niezależnie od pory roku, krem z filtrem powinien być Twoim najlepszym przyjacielem. Ochrona przeciwsłoneczna to kluczowy element pielęgnacji twarzy - jest istotna nie tylko w słoneczne, letnie dni, kiedy większość czasu spędzasz na zewnątrz. To także zabezpieczenie naszej skóry podczas podróży samochodem, pracy z domu czy spacerowania z psem w deszczowy dzień. Niestety, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry. Wskazuje się, że uszkodzenia słoneczne skóry mogą mieć również wpływ na występowanie przebarwień czy zwiotczenia skóry. Szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną przez okrągły rok. W związku z tym, sięgnij po krem do twarzy z filtrem SPF 30 lub wyższym i pamiętaj o jego stosowaniu na co dzień1,2.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA KOSMETYKI Z ANTYOKSYDANTAMI

Każdego dnia nasza skóra wystawiona jest na wiele zanieczyszczeń. Niestety, związki te często wpływają negatywnie na stan skóry - oddziałują niekorzystnie na barierę skórną, pogłębiają oznaki starzenia, trądzik, czy nawet choroby zapalne, takie jak egzema. Codzienną pielęgnację twarzy powinno się rozszerzać o zastosowanie serum lub kremu z antyoksydantami takimi, jak witamina E czy C. Dzięki temu zapewnisz swojej skórze ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi3. Pamiętaj, żeby używać tylko sprawdzonych kosmetyków pielęgnacyjnych.

ZADBAJ O SWOJĄ CODZIENNĄ DIETĘ

Piękno zaczyna się od wewnątrz, dlatego warto również zwrócić uwagę na kwestię odżywiania. To właśnie prawidłowo skomponowana dieta, obfitująca w składniki odżywcze takie, jak witamina C, E, A, cynk, selen, aminokwasy, czy niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe, wpływają pozytywnie na kondycję skóry i jej procesy starzenia. O czym szczególnie warto pamiętać?

  • Obecność antyoksydantów w diecie (w tym witaminy C, E, A czy karotenoidów) wspomaga ochronę naszej skóry przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Wskazuje się, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV wpływa na zwiększenie oznak przedwczesnego starzenia się skóry – jego stopień uzależniony jest w dużej mierze od typu cery. Aby wesprzeć swoją skórę twarzy, zadbaj więc o dietę bogatą w warzywa i owoce, które zawierają znaczne ilości antyoksydantów, w tym owoce leśne, winogrona, jabłka, brokuły, czosnek czy owoce cytrusowe. Dobrym źródłem przeciwutleniaczy jest również zielona herbata4,5.

  • Wskazuje się też, że niewystarczająca podaż kwasów tłuszczowych omega-3 wpływa niekorzystnie na stan skóry, w tym procesy związane z jej starzeniem. Ich dobrym źródłem w żywności są tłuste ryby morskie czy olej lniany.

  • Nie zapomnij również o odpowiednim nawodnieniu – właściwa podaż wody wspiera kondycję Twojej skóry. Odwodnienie organizmu powoduje przesuszenie skóry6.

  • Pomocne we wsparciu skóry twarzy może okazać się również wdrożenie do codziennej diety peptydów kolagenowych. Wykazano, że ich spożycie może przynieść korzyści dla kondycji naszej skóry. Kolagen poprawia elastyczność skóry i redukuje drobne zmarszczki. Co więcej, obecność peptydów kolagenowych w diecie może również mieć wpływ na poprawę nawilżenia skóry7. Regularne nawilżenie skóry stanowi absolutną podstawę właściwej pielęgnacji twarzy. Wskazuje się również, że wzbogacenie jadłospisu kolagenem może wspomóc ograniczenie zmarszczek8. Zatem suplementacja kolagenu to element holistycznego dbania o siebie od wewnątrz!

WALCZ ZE STRESEM

Co ma stres do kondycji naszej skóry? Bardzo dużo! Ciągłe narażenie na stres może skutkować zwiększeniem wrażliwości skóry, a także występowaniem problemów skórnych takich, jak trądzik. Postaraj się kontrolować stres, aby wesprzeć swoją skórę, a także umysł. Zadbaj o dobrej jakości sen, ustal priorytety na każdy dzień, a także znajdź czas na odpoczynek i drobne przyjemności9. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej oraz głębokim oddychaniu - już kilka głębokich oddechów może ograniczyć odczuwanie napięcia. Pomocne może okazać się też rozluźnienie mięśni poprzez rozciąganie czy ciepłą kąpiel. Praktyka jogi również może pomóc Ci w odprężeniu, a tym samym zmniejszeniu przeżywanego stresu10.

OGRANICZ PALENIE PAPIEROSÓW

Czy wiesz, że palenie papierosów może oddziaływać negatywnie na parametry naszej skóry, zmniejszając jej elastyczność czy nawilżenie? Właśnie dlatego u palaczy często skóra jest sucha i postarzona. Co więcej, wskazuje się, że u osób palących dochodzi do ograniczenia zawartości włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. W konsekwencji skóra staje się wiotka, a także mniej elastyczna. Palenie papierosów może stanowić również czynnik determinujący rozwój zmarszczek11.

ZADBAJ O SEN

Brak wystarczającej ilości snu również może mieć wpływ na stan naszej skóry twarzy. Badania pokazują, że brak snu oddziałuje negatywnie na jej kondycję, skutkując bardziej opuchniętymi oczami i zwisającymi powiekami, bledszą skórą, bardziej opadającymi kącikami ust czy zwiększoną ilością zmarszczek. Co więcej, osoby pozbawione snu wyglądają ogólnie na bardziej zmęczone i smutne12. Już wiesz, dlaczego nie warto zarywać nocy?

Teraz już wiesz co zrobić, żeby przywrócić swojej skórze dawny blask. Stosuj się do powyższych zasad właściwej pielęgnacji twarzy i ciesz się zdrową cerą! 

 

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. 

 

Piśmiennictwo

1. Good Housekeeping. 15 Dermatologist-Approved Skincare Tips for the Best Skin of Your Life. Pobrany 07.09.2022 r., z https://www.goodhousekeeping.com/beauty/anti-aging/a34301/best-skin-care-tips/
2. Healthline. The Ultimate Guide to Skin Care: Expert Tips and Tricks for Every Skin Type. Pobrany 07.09.2022 r., z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-care-tips#takeaway
3. Cleveland Clinic. 2022. Top 10 Skin Care Tips From a Dermatologist. Pobrany 07.09.2022 r., z https://health.clevelandclinic.org/skin-care-tips/
4. Pappas A., Liakou A., Zouboulis C. C. Nutrition and skin. Rev Endocr Metab Disord 2016; 17(3): 443-448.
5. Nowak A., Zielonka J., Turek M., Klimowicz A. Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry. Postępy Fitoterapii 2014; 15 (2): 94-99.
6. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
7. Muzumdar S., Ferenczi K. Nutrition and youthful skin. Clinics in Dermatology 2021; 39 (5): 796-808.
8. de Miranda R. B., Weimer P., Rossi R. C. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. International Journal of Dermatology 2021; 60: 1449-1461.
9. Mayo Clinic. 2022. Skin care: 5 tips for healthy skin. Pobrany 07.09.2022 r., z https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237
10. WebMD. 10 Tips to Manage Stress. Pobrany 23.09.2022 r., z https://www.webmd.com/balance/guide/tips-to-control-stress
11. Yazdanparast T., Hassanzadeh H., Nasrollahi S. A., Seyedmehdi S. M., Jamaati H., Naimian A., Karimi M., Roozbahani R., Firooz A. Cigarettes Smoking and Skin: A Comparison Study of the Biophysical Properties of Skin in Smokers and Non-Smokers. Tanaffos 2019; 18(2): 163-168.
12. Sundelin T., Lekander M., Kecklund G., Van Someren E. J., Olsson A., Axelsson J. Cues of fatigue: effects of sleep deprivation on facial appearance. Sleep 2013; 36(9): 1355-1360.