Skóra wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu: praktyczne porady i wskazówki

Z natury delikatna, wymagająca specjalnej uwagi i często pomijana w codziennej pielęgnacji. Skóra wokół oczu, bo o niej mowa, jest niezwykle wrażliwym obszarem naszego ciała. To właśnie w tym miejscu najszybciej ujawniają się pierwsze oznaki starzenia, a zmęczenie i niewyspanie bezwzględnie daje się we znaki. Nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga szczególnej troski – innej, niż 
pozostała część twarzy . Przekonaj się, jak pielęgnować okolice oczu, aby spowolnić proces starzenia, zredukować istniejące zmarszczki, a jednocześnie złagodzić cienie pod oczami.

DLACZEGO PIELĘGNACJA WOKÓŁ OCZU WYMAGA SPECJALNEJ UWAGI?

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, co wynika z jej charakterystycznej budowy. To przede wszystkim cienki naskórek, niewielka liczba gruczołów łojowych i ograniczona zawartość kolagenu. Z tego powodu cienka skóra pod oczami jest bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia czy zmarszczki. Sucha skóra wokół oczu jest też mniej elastyczna i bardziej skłonna do przebarwień i obrzęków. Dodatkowo, na jej kondycję wpływają uwarunkowania genetyczne i czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy prowadzony styl życia, co może sprzyjać pojawianiu się drobnych zmarszczek w tym obszarze. Stąd też często zmagamy się z problemami, takimi jak cienie pod oczami (ciemna skóra wokół oczu), tzw. worki pod oczami, czy też zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu. Jak zatem pielęgnować okolice oczu, aby cieszyć się ich promiennym i młodzieńczym wyglądem?

PIELĘGNACJA SKÓRY WOKÓŁ OCZU – ZŁOTE ZASADY

Choć często byśmy tego nie chcieli, to właśnie skóra wokół oczu, jako jedna z pierwszych, sygnalizuje upływający czas – zwłaszcza, jeżeli nie jest przez nas prawidłowo zaopiekowana. Dlatego też odpowiednia, kompleksowa pielęgnacja skóry wokół oczu pomoże Ci zachować jej piękny wygląd na dłużej. Co możesz zrobić dla jej dobra? 

WYBIERZ ODPOWIEDNI KREM POD OCZY

Sucha skóra wokół oczu potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Niestety, znikoma ilość gruczołów łojowych sprzyja przesuszeniu skóry. Pamiętaj jednak, że cienka skóra pod oczami jest bardziej wrażliwa, co sprawia, że stosowany przez Ciebie produkt do twarzy może ją podrażniać. W efekcie, Twoja skóra wokół oczu może wyglądać jak poparzona. Wybierz krem pod oczy, który został specjalnie stworzony z myślą o delikatnej skórze w tym obszarze. Pomoże on nawilżyć suchą skórę wokół oczu i zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Pielęgnacja okolic oczu powinna uwzględniać również potrzeby Twojej skóry. Wybierając krem pod oczy, zwróć uwagę na jego składniki.

Zmagasz się z drobnymi zmarszczkami? Oprócz komponentów nawilżających, dobrym rozwiązaniem będą składniki o silniejszym działaniu, które wspierają produkcję kolagenu, takie jak peptydy, retinol czy pochodna witaminy A. Opuchnięte oczy? Tu przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wystarczająca ilość snu. Poza tym, w kremach pod oczy szukaj np. kofeiny czy polifenoli z zielonej herbaty. Ciemna skóra wokół oczu? W walce z przebarwieniami sprawdzą się z kolei składniki, takie jak witamina C czy niacynamid. Zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu? A może skóra wokół oczu wygląda wręcz jak poparzona? Rozważ wizytę u dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę tego problemu i wdrożyć odpowiednią kurację. Pielęgnacja wokół oczu powinna uwzględniać też przeciwutleniacze – to one m.in. promują młodzieńczy wygląd skóry, opóźniając jej starzenie. W kosmetykach szukaj składników, takich jak witamina E i C, niacynamid czy zielona herbata.

TRAKTUJ SWOJĄ SKÓRĘ DELIKATNIE 

Pielęgnacja okolic oczu powinna też uwzględniać jej wrażliwą strukturę – nie tylko poprzez właściwie dobrane kosmetyki, ale i sposób demakijażu czy aplikacji produktów. Cienka skóra pod oczami potrzebuje łagodnego traktowania. Czy wiesz, jak delikatnie pielęgnować skórę wokół oczu? Zmywając makijaż unikaj pocierania – łagodnie przyłóż do skóry wacik nasączony płynem do demakijażu, lekko dociśnij i przeciągnij. Z kolei podczas nakładania produktów zwróć uwagę, aby aplikować je delikatnie wokół oczu, a przy okazji wykonać lekki masaż skóry w tym obszarze.

ZADBAJ O ZDROWY STYL ŻYCIA 

Oprócz wspomnianych czynników ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry wokół oczu mają nawyki związane z Twoim stylem życia. Zadbaj o dobrej jakości sen, prawidłowo zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Niewystarczająca ilość snu, jak i siedzący tryb życia  mogą nasilać cienie pod oczami, a także opuchnięcie skóry w okolicach oczu. Zaczerwienione powieki i skóra wokół oczu również mogą być tego efektem. Pamiętaj też, że palenie papierosów nie sprzyja dobrej kondycji skóry, przyspieszając proces starzenia. Jeżeli więc palisz papierosy, ale jednocześnie pragniesz troszczyć się o swoją skórę, rozważ rzucenie palenia.

Pielęgnacja skóry wokół oczu powinna uwzględniać zróżnicowaną dietę – w końcu piękno zaczyna się od wewnątrz! Zadbaj o to, aby na Twoim talerzu nie zabrakło warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, orzechów, ryb, jak i nasion roślin strączkowych. Unikaj z kolei cukru, produktów smażonych i przetworzonych typu fast food oraz alkoholu – nie służą one naszej urodzie. Zwróć też uwagę na systematyczną podaż płynów.

Dodatkowym wsparciem pielęgnacji skóry wokół oczu od środka, może okazać się również regularna suplementacja kolagenu. Czy wiesz, że białko to może pomóc w ograniczeniu widoczności drobnych zmarszczek w tym delikatnym obszarze? Doustna suplementacja kolagenu wspiera prawidłowe nawilżenie i elastyczność skóry, poprawiając jej kondycję. Postaw na kolagen w hydrolizowanej formie, który jest dobrze wchłaniany i przyswajany przez organizm. Vital Proteins – lider wśród produktów kolagenowych w USA* oferuje 100 % kolagenu hydrolizowanego w wygodnej formie proszku. To jeden prosty składnik, wolny od wszelkich dodatków. Co więcej, marka zapewnia największą dzienną dawkę kolagenu na polskim rynku, co pozwoli Ci czerpać maksymalne korzyści z suplementacji. Wybierz kolagen wołowy (Collagen Peptides ) lub kolagen rybi (Marine Collagen ) i przenieś swoją pielęgnację skóry wokół oczu na wyższy poziom! 

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ WOKÓŁ OCZU – PODSUMOWANIE 

Skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwym obszarem twarzy, a co za tym idzie – potrzebuje dobrze skrojonej, kompleksowej opieki. Suchy i cienki naskórek szczególnie narażony jest na podrażnienia, obrzęki czy drobne zmarszczki. W związku z tym, pielęgnacja wokół oczu powinna uwzględniać indywidualne potrzeby Twojej skóry w tym obszarze. Zadbaj o odpowiednio dobrany krem pod oczy, który nawilży i odżywi delikatny naskórek. Zwróć uwagę, aby traktować swoją skórę łagodnie podczas demakijażu czy aplikacji kosmetyków. Oprócz tego, nie mniej ważnym czynnikiem jest Twój styl życia. Dla jej dobra postaw na dobrej jakości sen, więcej ruchu, zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie. Uzupełnieniem holistycznej pielęgnacji wokół oczu może być również suplementacja kolagenu – białka, które wspiera prawidłowe nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry, a także redukcję drobnych zmarszczek w okolicach oczu.

*Źródło: SPINS, Total US MULO + NATURAL ENHANCED, okres 52 tygodni (wstecz od 08.10.2023). 

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. 

Piśmiennictwo:

1.    Everyday Health. A Specific Guide to Caring for the Skin Around Your Eyes. Pobrany 11.01.2024 r., z https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/specific-guide-to-caring-for-the-skin-around-your-eyes/
2.    Kołodziejczak A., Rotsztejn, H. The eye area as the most difficult area of activity for esthetic treatment. The Journal of dermatological treatment 2022; 33(3): 1257–1264. 
3.    Healthline. 7 Ways to Care for the Skin Around Your Eyes. Pobrany 11.01.2024 r., z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/eye-care#Moisturize,-moisturize,-moisturize!-
4.    Cleveland Clinic. 2022. 23 Foods To Eat for Healthier Skin. Pobrany 12.01.2024 r., z https://health.clevelandclinic.org/23-foods-good-skin/
5.    Papaiordanou F., Oliveira G. P., Hexsel D., Vattimo A. C. A., Colágeno e pele: da estrutura às evidências de sua suplementação oral. Surg Cosm Dermatol. 2022; 14: e202200110.
6.    Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.